Faktoring to sposób na przyśpieszenie uzyskania gotówki za faktury z długim terminem płatności. Mówiąc ogólnie, przedsiębiorca przedstawia fakturę w banku, za którą od razu otrzymuje nawet do 90% jej wartości, a zobowiązany do spłaty kontrahent, reguluje należności w banku. Po uzyskaniu całej kwoty, bank wypłaca pozostałą sumę przedsiębiorcy, po uprzednim potrąceniu swoich kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu skracamy czas, w jakim środki ze sprzedaży towarów czy usług pojawią się na koncie firmy. Pozwala to na terminowe regulowanie bieżących zobowiązań, takich jak ZUS, US, wynagrodzenia dla pracowników czy rat kredytów. Dodatkowo, firma może także zwiększyć swoją konkurencyjność poprzez proponowanie kontrahentom długich terminów płatności oraz dzięki rabatom, jakie przyznają dostawcy za szybsze dokonywanie płatności. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy elastycznego źródła finansowania, dostosowanego do poziomu sprzedaży oraz stałych wydatków. Choć rodzajów usług faktoringowych jest wiele, podstawowy podział dotyczy faktoringu niepełnego oraz pełnego. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązanie dla przedsiębiorców posiadających kontrahentów spoza granic Polski – na faktoring zagraniczny.
FAKTORING Z REGRESEM (NIEPEŁNY)
Najlepiej sprawdza się przy stałych, rzetelnych kontrahentach, ponieważ w tym przypadku bank nie bierze na siebie ryzyka związanego z nieuregulowaniem należności. Oznacza to, że jeżeli zapłata za fakturę nie zostanie zrealizowana w określonym czasie, bank zwróci się do przedsiębiorcy o zwrot przekazanych mu środków oraz kosztów bankowych.
FAKTORING BEZ REGRESU (PEŁNY FAKTORING)
Ryzyko niezapłacenia faktury na czas przez kontrahenta, przejmuje bank, który uruchamia proces odzyskiwania wierzytelności.
FAKTORING ZAGRANICZNY
Pozwala znacznie obniżyć ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego. Poza tym rozliczenia odbywają się w tej samej walucie, w której wystawiono fakturę, dzięki czemu unikamy wahań związanych ze zmianą kursu walut. Faktoring zagraniczny występuję w wersji pełnej (bez regresu) oraz niepełnej (z regresem).